Forum Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego

Informacje administracyjno-techniczne opisane są w dziale > Informacje dla użytkowów
Teraz jest Wt sty 22, 2019 5:09 pm

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N cze 05, 2016 11:38 am 
Offline
82nd AB
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 07, 2008 12:34 pm
Posty: 14745
Lokalizacja: Koszaliński Pluton Modelarski, GRH JofD
Jakby ktoś się wybierał...
Ja w tym czasie jestem w Górach Sowich (jakby co, to zapraszam TAM :mrgreen: )

Cytuj:
Witam,

Już za niecałe dwa miesiące, po raz czwarty spotkamy się w Komorowie. Oczywiście potwierdzam, że IV Komorowska Biesiada Historyczna odbędzie się w sobotę, 30 lipca 2016 r. tam gdzie zawsze, czyli na łące w cieniu XV-wiecznego, komorowskiego kościoła, a zarazem w granicach folwarku nieodżałowanych Państwa Paluszków. W związku z tym, że impreza zbliża się wielkimi krokami przesyłam pierwszą, konkretną informację, czyli regulamin. To rzecz jasna standard, ale każde tego typu wydarzenie musi takie zapisy posiadać :).

Co do podstawowych kwestii organizacyjnych:

1. IV Biesiada odbywa się 30 lipca 2016 r., ale w Komorowie możemy przebywać od czwartku 28 lipca do 31 lipca, czyli od czwartku do niedzieli.
2. Tradycyjnie, 30 lipca gwarantujemy wszystkim wyżywienie. W pozostałe dni raczej liczmy na Siebie. Raczej, ponieważ kto był ten wie, że w Komorowie jedzenie potrafi pojawić się z najmniej oczekiwanej strony ;).
3. Warunki noclegowe to rzecz jasna nasza klasyczna stodoła. Oczywiście jest łazienka z bieżącą wodą i natryskiem oraz swobodny dostęp do elektryczności. Kto chciałby zanocować na zewnątrz na dioramie lub w namiotach, problemu nie będzie. Służymy m.in. sianem na wyściółkę podłóg.
4. Istnieje możliwość zorganizowania na miejscu elementów dioram: żerdzi, balotów słomy, gałęzi, cegieł itd. Jeśli będziecie potrzebowali tego rodzaju drobiazgów, dajcie proszę znać.
5. Koniecznie zabierzcie ze Sobą dobry humor!:)

To na razie tyle. W czerwcu napiszę w sprawie naszego spotkania, którego szczerze nie mogę się już doczekać, jeszcze nie raz:)

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz

IV Komorowska Biesiada Historyczna
Regulamin

1. Organizatorem Zlotu jest Gmina Polanów, Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, parafia rzymskokatolicka p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bukowie oraz Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza z siedzibą w Bukowie. Wsparcia organizacyjnego przed i w trakcie przedsięwzięcia udzielają:
o Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii z siedzibą w Koszalinie.
o Studio Historyczne Huzar z siedzibą w Koszalinie.
o Zespół Projektu „Kościół Komorowo” z siedzibą w Koszalinie.
o Zespół Pomorskiego Produktu Markowego z siedzibą w Koszalinie.
2. Wyjaśnienie podstawowej terminologii użytej w Regulaminie:
o Biesiada – IV Komorowska Biesiada Historyczna, przedsięwzięcie o charakterze rekonstrukcyjno-edukacyjnym, organizowane w dniach od 29 do 31 lipca 2016 r. w Komorowie (gm. Polanów, woj. Zachodniopomorskie) ze szczególnym uwzględnieniem dnia właściwego Biesiady, soboty 30 lipca 2016 r.
o Organizatorzy – imiennie: Feliks Kostrzak reprezentujący Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, ks. Jan Sosnowski, reprezentujący parafię rzymskokatolicką p.w. Niepokalanego Serca NMP w Bukowie, Łukasz Gładysiak, reprezentujący Studio Historyczne Huzar z siedzibą w Koszalinie oraz GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii z siedzibą w Koszalinie, albo wszelkie osoby upoważnione pisemnie przez wyżej wymienionych do sprawowania funkcji organizacyjnych bądź koordynujących. Obowiązkiem organizatora jest posiadanie przy sobie oraz okazanie na każdorazowe życzenie uczestnika Biesiady stosownego dokumentu potwierdzającego pełnioną przez niego funkcję.
2
o Uczestnik – osoba biorąca udział w tworzeniu oraz realizacji Biesiady, znajdująca się na liście uczestników sporządzonej przez Organizatorów, posiadająca stosowne oznaczenie w postaci identyfikatora i/lub opaski identyfikującej noszonej na lewym nadgarstku lub w innym miejscu pozwalającym na ich niezwłoczne okazanie.
o Pojazd historyczny – Pojazd lub inny zabytek techniki biorący udział w Biesiadzie, wyprodukowany przed rokiem 1989 lub okresie późniejszym, przy czym w drugim przypadku wymagane jest udzielenie zgody przez Organizatorów.
3. W Biesiadzie mogą uczestniczyć zgłoszeni członkowie grup lub stowarzyszeń zajmujących się odtwórstwem historycznym wojskowości polskiej i powszechnej, przedstawiciele dawnych rzemiosł, zorganizowane grupy młodzieży oraz delegacje sołectw. W pozostałych przypadkach wymagana jest zgoda organizatora. Podstawowe zasady uczestnictwa w Biesiadzie:
o Ukończony 18 rok życia, a w przypadku osób niepełnoletnich zgoda prawnego opiekuna na udział w wydarzeniu, potwierdzona przez Organizatorów.
o Niekaralność za przestępstwa umyślne.
o Ubiór i wyposażenie zgodne z realiami reprezentowanej epoki (dotyczy również załóg pojazdów uczestniczących w Biesiadzie, w czasie ich publicznej prezentacji).
4. Biesiada odbywa się na terenie Folwarku Komorowo, stanowiącym prywatną własność Państwa Elżbiety i Józefa Paluszków zamieszkałych w Komorowie oraz na terenie przykościelnym świątyni filialnej parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Bukowie Polanowskim w Komorowie,. Obszar podzielony jest na następujące strefy:
o Strefę właściwą Biesiady, czyli teren ,na którym zorganizowana jest właściwa część wydarzenia w dniu 30 lipca 2016 r. Teren ten, o powierzchni 3 ha znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworu oraz kościoła w Komorowie. Podzieloną na:
 Podstrefę prezentacji – miejsce realizacji dynamicznych i/lub statycznych pokazów pojazdów i/lub grup i stowarzyszeń uczestniczących w Biesiadzie.
 Podstrefę GRH – obszar, na którym rozmieszczone są stanowiska oraz miejsca noclegowe i bytowe uczestników.
3
 Podstrefę pojazdów – miejsce statycznej prezentacji historycznych pojazdów uczestniczących w Biesiadzie.
 Podstrefę wystaw – miejsce prezentacji wystaw o tematyce historycznej, krajoznawczej i edukacyjnej.
 Podstrefę sołectw – miejsce prezentacji sołectw uczestniczących w Biesiadzie.
 Podstrefę gastronomiczną – miejsce instalacji stanowisk gastronomocznych, przy zastrzeżeniu ich właściwego sprofilowania z tematyką Biesiady.
 Podstrefę OSP Polanów.
o Strefę cywilną/Zaplecze, czyli obszar składowania pojazdów cywilnych, którymi przybyli uczestnicy. Teren ten zlokalizowany jest w granicach folwarku agroturystycznego Eko-Tur Elżbieta Paluszek w Komorowie.
o Strefy techniczne, czyli miejsca związane z zabezpieczeniem wydarzenia w dniu głównym, czyli 30 lipca 2016 r. a także miejscem instalacji urządzeń sanitarnych, prądotwórczych itp. wraz z parkingiem dla samochodów gości.
5. Uczestnicy Biesiady zobowiązani są do przestrzegania wszystkich przepisów prawa obowiązującego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, a zwłaszcza aktów prawnych odnoszących się do kwestii bezpieczeństwa własnego i innych.
6. Zabronione jest propagowanie ideologii narodowosocjalistycznej, komunistycznej oraz każdej innej o charakterze totalitarnym albo mogącym naruszyć uczucia polityczne lub religijne osób trzecich, a zwłaszcza używanie umundurowania, oznak i odznak NSDAP, Allgemeine-SS, DJ, JM, HJ, BDM, niemieckich formacji policyjnych oraz NKWD poza terenem Biesiady. Wszelkie zastosowanie wzmiankowanych symboli musi być uzasadnione merytorycznie. Rozwinięcie tego punktu zawarto w Aneksie nr 1 do niniejszego Regulaminu.
7. Zabronione jest używanie wszelkiego rodzaju materiałów pirotechnicznych poza obszarem wskazanym przez organizatorów. Ze względów bezpieczeństwa użycie materiałów pirotechnicznych musi być uzgodnione z organizatorami Biesiady.
4
8. Zabrania się składowania materiałów pirotechnicznych, paliw i tankowania pojazdów w Strefie właściwej Biesiady lub każdej innej, bez konsultacji tego faktu z organizatorami Biesiady.
9. Zabrania się palić ognisk i prowadzić żadnych prac ziemnych (budowa obozowisk, małej infrastruktury historycznej, okopów, ziemianek itp.) w Strefie właściwej Biesiady lub każdej innej, bez konsultacji tego faktu z organizatorami Biesiady.
10. Przedstawiciele dawnych rzemiosł zobowiązani są do zachowania maksymalnej staranności w zakresie bezpieczeństwa oraz higieny pracy i ponoszą całkowitą odpowiedzialność za nieprzewidziane wydarzenia związane z prezentowanym typem działalności w czasie Biesiady. Rozwinięcie tego punktu zawarto w Aneksie nr 2 do niniejszego Regulaminu.
11. Właściciele lub użytkownicy pojazdów historycznych zobowiązani są do zachowania maksymalnej staranności w zakresie bezpieczeństwa oraz eksploatowania tychże w sposób niekolidujący z obowiązującymi przepisami. Wymienione osoby ponoszą całkowitą odpowiedzialność za nieprzewidziane wydarzenia związane z eksploatacją pojazdów historycznych w czasie Biesiady. Rozwinięcie tego punktu zawarto w Aneksie nr 3 do niniejszego Regulaminu.
12. Na terenie Biesiady, w godzinach otwarcia dla publiczności, uczestników obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych.
13. W związku z faktem, że Biesiada odbywać się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca kultu religijnego, jak również ma wymiar edukacyjny, uczestnicy zobowiązani są do zachowania godnego, niepozostającego w sprzeczności z kanonami ogólnie rozumianej kultury osobistej i zbiorowej.
14. Zakazuje się prowadzenia bez autoryzacji na terenie Biesiady jakiejkolwiek działalności handlowej lub innej zarobkowej.
15. Na terenie Biesiady pojazdy mechaniczne mogą poruszać się tylko po wyznaczonych drogach.
5
16. Pojazdy cywilne należy pozostawić na wyznaczonym parkingu poza terenem Biesiady (nie dotyczy upoważnionych przez organizatorów pojazdów obsługi). Pojazdy cywilne należące do uczestników powinny zostać oznakowane w sposób zalecony przez organizatorów.
17. Uczestnicy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za posiadany sprzęt i ekwipunek, w tym w szczególności repliki broni. Nad porządkiem i bezpieczeństwem publicznym w czasie Biesiady czuwają pracownicy certyfikowane agencji ochrony we współdziałaniu z Policją i Strażą Gminną. Polecenia służb porządkowych wydane zgodnie z zakresem ich działania, muszą być bezwzględnie respektowane, pod rygorem wykluczenia z uczestnictwa w Biesiady.
18. Udział w prezentacjach dynamicznych i statycznych, realizowanych w trakcie Biesiady jest dobrowolny i odbywa się na własną odpowiedzialność uczestników. Grupy biorące udział w poszczególnych punktach programu muszą to uzgodnić z organizatorem.
19. Dopuszcza się do udziału w pokazach i inscenizacjach dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia jedynie za wyrażoną na piśmie zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
20. Odpowiedzialność za pozostawienie miejsca stacjonowania grupy i osób pojedynczych w stanie niepogorszonym spoczywa na uczestnikach Biesiady (członków tychże grup).
21. Uczestnicy Biesiady przekazują nieodpłatnie prawa do utrwalania (rejestrowania, powielania, retransmisji i wykorzystywania) swojego wizerunku, podczas wszystkich działań związanych ze Zlotem na rzecz organizatora.
22. Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian w programie Biesiady.
23. Uczestnicy Biesiady przyjmują do wiadomości i to akceptują, iż poziom hałasu w trakcie pokazów, może przekroczyć dopuszczalne warunki prawnie określone – tabela nr 1 rozporządzenia MOŚ, ZNiL z dn. 15.05.1998 w sprawie poziomu hałasu w środowisku (Dz.U. Nr 66, poz. 436).
24. Nieprzestrzeganie powyższych ustaleń wiąże się z odrzuceniem zgłoszenia lub usunięciem z terenu Biesiady.
6
Aneks nr 1
Zasady uczestnictwa grup odtwarzających wojska niemieckie
z okresu III Rzeszy oraz NKWD
Punkt 6. Regulaminu Biesiady stanowi, że w trakcie jej trwania: Zabronione jest propagowanie ideologii narodowosocjalistycznej i komunistycznej, a zwłaszcza używanie umundurowania, oznak i odznak NSDAP, Allgemeine SS, DJ, JM, HJ, BDM, niemieckich formacji policyjnych oraz NKWD poza terenem Biesiady. Wszelkie zastosowanie wzmiankowanych symboli musi być uzasadnione merytorycznie.
Powyższy zapis należy rozumieć w taki sposób, że w trakcie trwania Biesiady, jej uczestnicy nie mogą używać mundurów, odznak oraz odznaczeń wymienionych formacji i organizacji poza terenem wskazanym przez organizatorów. Zastosowanie wzmiankowanej symboliki musi być uzasadnione profilem działalności lub tematyką prezentacji grupy.
Ponadto ze względu na art. 256 Kodeksu Karnego, uczestnicy Biesiady, jako formy działalności edukacyjnej i artystycznej, której celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej, w tym wiedzy na temat II wojny światowej (barwie i broni stron walczących), są zobowiązani do przestrzegania następujących zasad:
1. Nieporuszania się w mundurach z niemieckich formacji wojskowych oraz NKWD poza terenem Biesiady (nie dotyczy czasu opuszczania terenu w ramach działań przewidzianych w programie).
2. Niewznoszenia okrzyków, śpiewania pieśni etc. zawierających treści odwołujących się do ideologii nazistowskiej i komunistycznej lub propagujących ustrój, postaci, postawy związane z tą ideologią.
3. Konsultowania z organizatorem Biesiady elementów ekspozycji grupy, zawierających symbolikę III Rzeszy oraz ZSRR. W przypadku braku zgody na ich zastosowanie, grupa jest zobowiązana do natychmiastowego podporządkowania się zaleceniom organizatora.
7
4. Zabronione jest wywieszanie lub nadmierne eksponowanie na terenie dioramy lub poza nią materiałów z symboliką SS lub NKWD niezwiązanych z jednostką bojową oraz z Allgemeine-SS, NSDAP, ideologią narodowosocjalistyczną, komunistyczną lub inną o charakterze totalitarnym, lub nawiązujące do zbrodni popełnionych przez członków wymienionych formacji. W razie wątpliwości, co do dopuszczalności eksponowanych elementów dekoracji, należy niezwłocznie skonsultować je z organizatorami Biesiady.
5. W umundurowaniu jednostek niemieckich oraz NKWD mogą w Zlocie uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie, których obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie zapoznania się z Regulaminem Zlotu oraz niniejszym aneksem.
Złamanie którejkolwiek z powyższych zasad jest zachowaniem sprzecznym z Regulaminem Biesiady i może być powodem do wykluczenia osoby, której dotyczy lub całej grupy z udziału w wydarzeniu.
8
Aneks nr 2
Zasady uczestnictwa przedstawicieli dawnych rzemiosł
Punkt 10. Regulaminu Biesiady stanowi, że w trakcie jej trwania: Przedstawiciele dawnych rzemiosł zobowiązani są do zachowania maksymalnej staranności w zakresie bezpieczeństwa oraz higieny pracy i ponoszą całkowitą odpowiedzialność za nieprzewidziane wydarzenia związane z prezentowanym typem działalności.
Powyższy zapis należy rozumieć w taki sposób, że w trakcie trwania Biesiady, jej uczestnicy, a w szczególności osoby zajmujące się obsługą oraz udostępnianiem stanowisk związanych z dawnymi formami rzemiosła, zobowiązani są przestrzegać następujących zasad:
1. Właściwego zabezpieczenia miejsca pracy, w szczególności narzędzi lub elementów składowych stanowiska mogących powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia.
2. Przestrzegania bezpiecznej odległości od widzów, przede wszystkim w trakcie trwania pokazów rzemieślniczych.
3. Właściwego zabezpieczenia źródła ognia oraz ustanowienia go dopiero po konsultacji z organizatorami Biesiady.
4. Dbania o porządek na stanowisku pracy, a w szczególności sprzątania go w trakcie i po zakończeniu prezentacji.
5. Zabrania się pozostawiania stanowiska bez nadzoru ze strony osoby pełnoletniej.
Złamanie którejkolwiek z powyższych zasad jest zachowaniem sprzecznym z Regulaminem Biesiady i może być powodem do wykluczenia osoby, której dotyczy lub całej grupy z udziału w wydarzeniu.
9
Aneks nr 3
Zasady uczestnictwa pojazdów historycznych
Punkt 11. Regulaminu Biesiady stanowi, że w trakcie jej trwania: Właściciele lub użytkownicy pojazdów historycznych zobowiązani są do zachowania maksymalnej staranności w zakresie bezpieczeństwa oraz eksploatowania tychże w sposób niekolidujący z obowiązującymi przepisami. Wymienione osoby ponoszą całkowitą odpowiedzialność za nieprzewidziane wydarzenia związane z eksploatacją pojazdów historycznych w czasie Biesiady.
Powyższy zapis należy rozumieć w taki sposób, że w trakcie trwania Biesiady, właściciele i/lub użytkownicy pojazdów historycznych zobowiązani są do przestrzegania następujących zasad:
1. Pojazdy historyczne przemieszczać się i przebywać mogą tylko w miejscach wskazanych lub uzgodnionych z Organizatorami.
2. Za każdy pojazd historyczny, bez względu na liczbę osób obsługujących ponosi jedna, pełnoletnia osoba. Listę osób odpowiedzialnych za poszczególne pojazdy ustala się z Organizatorem.
3. Każdy z właścicieli i/lub użytkowników pojazdów historycznych powinien zabezpieczyć zaplecze techniczne, pozwalające na odstawienie pojazdu w razie awarii w bezpieczne i niekolidujące, w przypadku jej wystąpienia, z możliwością dalszej realizacji Biesiady. Listą miejsc, w których dokonać można niezbędnych napraw służą Organizatorzy.
4. Zabrania się organizowania przejażdżek lub innego rodzaju manewrów dynamicznych z udziałem publiczności. Tego rodzaju działania każdorazowo muszą być konsultowane z Organizatorami.
5. Zabrania się użyczania pojazdów historycznych osobom trzecim, w szczególności nieposiadającym wymaganych dla danego typu pojazdu uprawnień.
6. Zabrania się składowania paliw i tankowania pojazdów w Strefie GRH lub każdej innej, bez konsultacji tego faktu z organizatorami Biesiady.
Złamanie którejkolwiek z powyższych zasad jest zachowaniem sprzecznym z Regulaminem Biesiady i może być powodem do wykluczenia osoby, której dotyczy lub całej grupy z udziału w wydarzeniu.


_________________
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL