Forum Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego

Informacje administracyjno-techniczne opisane są w dziale > Informacje dla użytkowów
Teraz jest Pn paź 15, 2018 1:22 pm

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N maja 01, 2016 3:03 pm 

Przedsięwzięcie które tu przedstawiam pojawiło się w związku z poszukiwaniem materiałów biograficznych o moim dziadku Romualdzie Macewiczu, funkcjonariuszu Straży Celnej i Straży Granicznej II RP.
Aby wyjaśnić rzecz od początku powiem, że w latach 90-tych i początkach obecnego stulecia organizowaliśmy w Kłodzku konkursy modelarskie pod nazwą Kłodzkie Spotkania Modelarzy. W trakcie ustalania nagród specjalnych przed jednym z konkursów wpadłem na pomysł, aby jakoś uhonorować pamięć o moim dziadku i połączyć to z fundatorem nagrody, którym w poprzednich konkursach był Komendant Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej. I odtąd nagrodę imienia mojego dziadka przyznawano na kolejnych konkursach za najlepszy pojazd w barwach wojska polskiego z lat 1918 – 1939. Co roku uroczyście była ona wręczana przez przedstawiciela SG, z reguły jednego z wyższych funkcjonariuszy Oddziału, co wspaniale podnosiło prestiż nagrody. Przed jednym z ostatnich konkursów pani rzecznik prasowa SOSG zapytała mnie o dziadka i szczegóły oraz pamiątki po nim. W SOSG miała bowiem powstać sala tradycji i pamiątki oraz informacje o dziadku, miały stanowić jej część. Niestety SOSG w Kłodzku został zlikwidowany. Pani rzecznik powiedziała mi jeszcze, że organizatorzy sali tradycji będą sprawdzać, czy w Archiwum SG nie zachowały się jakieś informacje o dziadku. Ja dysponowałem tylko zdjęciami i odznaczeniami.
Po likwidacji SOSG, postanowiłem sam napisać do archiwum i jakaż była moja radość, kiedy otrzymałem informację, że zachowała się teczka i karta wywiadowcy. Zamówiłem skany i po ich otrzymaniu, rozpocząłem badanie biografii dziadka. Jednocześnie, zdobywając coraz więcej informacji, zacząłem interesować się historią SG ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Górnego Sląska i Komisariatu II linii w Kaletach. Postanowiłem także wykonać figurki strażników celnych i granicznych z IIRP.
Na początek wzięło mnie na figurkę konną. O ile wiem, nikt jeszcze czegoś takiego nie robił. Ponieważ dla mnie jest to także debiut figurkarski mamy dwa debiuty w jednym. Muszę powiedzieć, że mundur strażnika celnego jest pełen tajemnic. Szukałem informacji na ten temat i pisałem wszędzie gdzie się dało. Szablę sam potrafiłem zidentyfikować. Siodło mimo licznych zapytań ostatecznie zidentyfikował mi właściciel pewnej hippicznej strony w Niemczech a mundur…
Kiedy pojawiłem się z moimi prośbami na forum Odkrywcy, odezwał się kolega radett, którego pamiętałem z innego forum które się rozpadło. Radett skierował mnie do Internetowego Serwisu Aktów Prawnych. Znalazłem tam wszystkie przepisy mundurowe dla strażników celnych i granicznych od 1928 roku. No i dalej nic, aż trafiłem na wirtualne muzeum Straży Celnej. To muzeum jest w stadium organizacji ale pan Sobczak, którego zbiory tam już są prezentowane naprowadził mnie na ślad dwóch panów z Piły, którzy stworzyli taką mini GRH Straży Celnej II RP i to oddziału konnego. Udało mi się skontaktować z jednym z nich. (dalszy ciąg tego wstępu w przyszłości).
Z drugiej strony poszukiwałem czegoś inspirującego do wykonania samej figurki i w oko wpadł mi zestaw Tamiyi: Wehrmacht Mounted Infantry Set. Koń na rysunku z pudełka wydawał mi się podobny do dziadkowego. Kiedy pudełko otworzyłem i skleiłem germańskiego konika ręce mi opadły. Kto taką chabetę opracował..? Dziś dołączam zdjęcie dziadka i japońskiej wizji niemieckiego pferda.

Załączniki:
DSC02728.JPG
DSC02728.JPG [ 184.07 KiB | Przeglądane 2498 razy ]
dziadek (10).jpg
dziadek (10).jpg [ 199.56 KiB | Przeglądane 2498 razy ]

PostNapisane: Pn maja 02, 2016 3:22 pm 
82nd AB

Kolejna ciekawa sprawa :)
Tym bardziej, że formacje graniczne są bliskie mojemu sercu bo ojciec służył w WOPie :)

PostNapisane: Śr maja 04, 2016 2:33 pm 

No i ciekawy wątek się stworzył wraz z historycznym podkładem :)
Mój dziadek też służył w tych obu formacjach, tyle że daaalekooo od śląska. Kibicuję z zapartym tchem i ciekaw jestem wykonania, a może warto by pomyśleć o jakiejś dioramce? ;)

PostNapisane: Śr maja 04, 2016 8:40 pm 

Witam,
Cieszę się, że koledzy są też rodzinnie w temacie.
Nie będę szanownych czytelników zanudzał życiorysem dziadka. Można go znaleźć tu:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=649209#1822506" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Występuję tam także jako sas55 więc znajdziecie . Przy okazji można dostrzec, że tylko radett mi tam pomógł a jedyne poza tym czego się dowiedziałem to to, że rower na jednym ze zdjęć nie stał koło Brennabora. Szkoda prądu na takie prośby zwłaszcza, że w sprawach historyczno-mundurowych bardzo pomogli mi inni fachowcy.
Polecam zainteresowanym wirtualne muzeum SG
http://www.muzeumsg.pl/" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Można tam znaleźć zarówno bogaty materiał ikonograficzny jak i teksty w PDF .
Pomocy udzielił mi też Pan Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Waldemar Bocheński. To człowiek ogromnej wiedzy i zaangażowania w odkrywanie historii o czym można się dowiedzieć tu:
http://www.swpfg.pl/" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Także pan dr Wojciech Grobelski, były pracownik naukowy Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w… Koszalinie a obecnie w muzeum miasta. To wybitny znawca kolekcjoner i autor wielu publikacji na tematy historyczne i munduroznawcze.
Napiszę w najbliższej przyszłości o moich poszukiwaniach a dziś dla rozweselenia serc i umysłów przedstawiam szkic albo jak kto woli rysunek techniczny, który sobie opracowałem, żeby z japońskiej chabety stworzyć coś na podobieństwo konia. A co mi z tego wyszło opowiem niebawem… Teraz się muszę mentalnie nastawić na mecz bo dziś Real…
Pozdrawiam i życzę wielu wrażeń w podziwianiu szkicu. Kossak by się uśmiał
Andrzej

Załączniki:
DSC_0060.jpg
DSC_0060.jpg [ 124.97 KiB | Przeglądane 2444 razy ]

PostNapisane: Śr maja 04, 2016 8:47 pm 
82nd AB

sas55 napisał(a):
...
Także pan dr Wojciech Grobelski, były pracownik naukowy Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w… Koszalinie a obecnie w muzeum miasta. To wybitny znawca kolekcjoner i autor wielu publikacji na tematy historyczne i munduroznawcze.
...

No Wojtek to wiedza historyczna w pigułce :) I człowiek, który potrafi ciekawie tą wiedzę sprzedać.
Aktualnie Wojtek też trochę "miesza" w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie :)

PostNapisane: Cz maja 05, 2016 9:17 pm 

Witam,
Widzę, że się znacie z panem Grobelskim. Rzeczywiście wiedzę ma ogromną. Tak jak pisałem, pomogli mi fachowcy, a ja zostałem członkiem Stowarzyszenia, o którym wspomniałem wyżej i nawet wykonałem pewną pracę fotografując obiekty należące w przeszłości do WOP i SG w obrębie Sudeckiej Brygady . Zdobyłem też odznakę PTTK Szlakami Obrońców Granic.
Figurka dziadka jest tylko jednym z kierunków działań.
Wracając do tematu. Większość fachowców potrafiła mi udzielić informacji tylko w sprawach munduru Straży Granicznej i tylko pewien pan z Piły… o tym pisałem wyżej.
Pisałem do niego z prośbą o udzielenie zgody na opublikowanie zdjęć, które mi przesłał ale się nie odzywa więc pokażę zdjęcie które znalazłem w necie. To właśnie dwuosobowa GRH celników polskich II RP. Ponadto zamieszczam zdjęcie okładki paszportu przedwojennego. Oba te wizerunki dokumentują możliwy odcień koloru munduru. Co do jego kroju to opinię mojego doradcy zamieszczę w przyszłości.
Zamieszczam także zdjęcie konia, którego udało mi się zrobić na podstawie ,, rysunku technicznego’’ zamieszczonego poprzednio. Występuje on w towarzystwie akcesoriów, których zamierzam użyć w dalszej twórczości. Radett sugeruje dioramę. W wypadku figurki konnej nie myślałem o tym ale potem marzy mi się coś z pieskiem, rowerem i itp. Ale na opis tego przyjdzie czas później.
Pozdrawiam
Andrzej

Załączniki:
DSC02729.JPG
DSC02729.JPG [ 268.72 KiB | Przeglądane 2420 razy ]
mms_20151210_142210.jpg
mms_20151210_142210.jpg [ 101.56 KiB | Przeglądane 2420 razy ]
03_05_09b.jpg
03_05_09b.jpg [ 56.92 KiB | Przeglądane 2420 razy ]

PostNapisane: Cz maja 05, 2016 9:58 pm 
82nd AB

Fajnie Ci ta "szkapa" wyszła :)
Zamierzasz jeszcze kopyta obrabiać? Jak dla mnie są zbyt masywne. Ale to tylko takie moje subiektywne zdanie :)

PostNapisane: Pt maja 06, 2016 7:00 pm 

Witam,
czy mógłbyś sprecyzować? Chodzi o ich rozmiary?
Będę konisko obrabiał to się zastosuję do uwag.
Pozdrawiam
Teraz nastąpi przerwa weekendowa
Andrzej

PostNapisane: So maja 07, 2016 9:29 am 
82nd AB

U Ciebie są wg mnie trochę za duże i mają zły kształt.
Spójrz na to zdjęcie:
Obrazek

PostNapisane: N maja 08, 2016 9:53 am 

Witam,
To nie u mnie są te kopyta za duże. To projektanci z kraju kwitnącej wiśni tak wymyślili :) Ja nie zwróciłem na to uwagi i pominąłem w ,,rysunku technicznym'' :D Ale oczywiście to trzeba poprawić i dzięki za zdjęcie. Na tym zdjęciu dziadka też to widać.
Pozdrawiam
Andrzej

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]