Forum Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego

Informacje administracyjno-techniczne opisane są w dziale > Informacje dla użytkowów
Teraz jest Pt cze 22, 2018 12:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 13, 2017 2:57 pm 

Witam,
Nie bardzo miałem ochotę zakładać nowy wątek, ale ponieważ sprawa należy do ciekawostek (mam nadzieję) to zaczynam.
W pewnym okresie mojego życiorysu miałem dość poważne zetknięcie z Pułkiem 4.Pancernym.
Dzięki pewnej pani poznałem pana (ówczesnego majora) śp. Mieczysława Białkiewicza, prezesa koła pułkowego w Londynie. Ponieważ w tamtym czasie 102 pzmech z Opola przejmował tradycje ,,Skorpionów’’, spotkałem się z panem majorem, przekazałem mu do izby pamięci model Shermana M4A2, którym udało mi się wygrać I MP we Wrocławiu. Pan major przekazał mi skorpiona na beret, naszywkę, książkę Walczące Skorpiony i inne. Miałem nawet napisać historię Pułku, ale wydawnictwo, w którym złożyłem materiały zbankrutowało. Teraz wydań o Skorpionach jest kilka…
Dostałem wtedy także oraz sam zrobiłem zdjęcia T-72 i BWP-a ze skorpionem. I tak to wszystko leżało aż…
W swojej obecnej klasie postanowiłem zaproponować jakiś wyróżnik. Ponieważ młodzież się wahała , zaproponowałem skorpiona i chwyciło. Opowiedziałem im w czym rzecz a następnie rozdałem wydrukowane w 3D skorpioniki i na dziennik przykleiłem naklejkę ze skorpionem. Ponieważ jest to klasa informatyczna wymyśliliśmy takie IP. Mianowicie Informatyczny Pluton ,,Skorpion’’. Oczywiście uczniowie już przestali nosić miniaturki, ale na dzienniku została naklejka.
No i przychodzi rodzic żeby się dowiedzieć o synka a tu na dzienniku skorpion. Tak patrzy na mnie, patrzy i pyta skąd taki znaczek . Trochę mu opowiedziałem a on na to, że był w Opolu w tym pułku kierowcą Goździka. I już na drugi dzień miałem plik zdjęć, z których jedno publikuję w stanie przyciętym, bo nie mam zgody na publikację wizerunków osób. We czwartek mam zebranie z rodzicami to może się załatwi.
Nie trzeba dodawać, że rodzic dostał zadanie przypomnienia sobie nazwisk kolegów i dowódcy oraz roku (lat służby) wykonania fotek.
Gożdzika mam rozgrzebanego no to z początkiem wątku nie będzie problemu.
Pozdrawiam
Andrzej

Załączniki:
skanowanie0006.jpg
skanowanie0006.jpg [ 154.61 KiB | Przeglądane 2566 razy ]

PostNapisane: So kwi 01, 2017 11:53 am 

Witam wszystkich,
W oczekiwaniu na wieści od użytkownika pojazdu, parę zdjęć z (jak to wspomniałem) rozgrzebanego Goździka. Trzeba jeszcze dokleić kilkadziesiąt drobiazgów, popracować nad uchwytami i mocowaniami klap no i wnętrze. Ciekawe, że tyle mamy kalek do pojazdów z różnych okresów historii a 102 pzmech oraz późniejsza brygada ,,Skorpionów'' jakoś została zapomniana.
Proszę nie zwracać uwagi na lufę. Dobra firma a hamulec wylotowy jest całkowicie do przeróbki. Nie chce mi się tego gniota poprawiać ale na zdjęciach od pana Rafała Goździk występuje przeważnie z pokrowcem więc trzeba to będzie tak eksponować. Lufę metalową kupiłem dawno i nie zwracałem uwagi na kształt a ona także jest do kitu. Chyba nikt nie produkuje lepszej więc tak zostanie nie będę poprawiał bo musiałbym iść z tym do tokarza.
Pozdrawiam
Andrzej

Załączniki:
DSC04379.JPG
DSC04379.JPG [ 567.18 KiB | Przeglądane 2465 razy ]
DSC04377.JPG
DSC04377.JPG [ 472.88 KiB | Przeglądane 2465 razy ]
DSC04380.JPG
DSC04380.JPG [ 336.54 KiB | Przeglądane 2465 razy ]
DSC04381.JPG
DSC04381.JPG [ 256.79 KiB | Przeglądane 2465 razy ]
DSC04382.JPG
DSC04382.JPG [ 283.64 KiB | Przeglądane 2465 razy ]

PostNapisane: So kwi 01, 2017 1:54 pm 
82nd AB

Bardzo ciekawa historia z tym Skorpionem :)

Czasami takie smaczki pozostają niezauważone, więc fajnie że to opisałeś :)

A co do samego Goździka to mam duży sentyment do tych dział :) Kiedyś popełniłem takowego ze Skifa... dostał też ciekawe malowanie bo co prawda z 7 BOW ze Słupska ale ... piaskowe. Zostało ono wykonane farbą zmywalną na potrzeby manewrów, na których słupskie 2S1 były okopane na plaży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: Cz kwi 06, 2017 2:05 pm 

Witam wszystkich,
Dziś tylko krótko. Dostałem zgodę na publikację zdjęć, więc natychmiast zamieszczam.
Do tego na razie mam takie wieści, że pan Rafał Tomaszewski służył w Opolu w latach 1995-96 a zdjęcia zrobione zostały w roku 1996.
Dalsze informacje w kolejnych postach wątku. St. szer. Tomaszewski przypomina sobie nazwiska załogi i inne szczegóły a my czekamy.
Postaram się też szerzej opowiedzieć o moim stosunku do modelarstwa w odpowiedzi na post sokola.
Pozdrawiam
Andrzej

Załączniki:
skanowanie0006.jpg
skanowanie0006.jpg [ 383.16 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
skanowanie0007.jpg
skanowanie0007.jpg [ 398.65 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
skanowanie0012.jpg
skanowanie0012.jpg [ 416.84 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
skanowanie0016.jpg
skanowanie0016.jpg [ 386.59 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
skanowanie0018.jpg
skanowanie0018.jpg [ 391.6 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
skanowanie0002.jpg
skanowanie0002.jpg [ 471.72 KiB | Przeglądane 2419 razy ]
skanowanie0003.jpg
skanowanie0003.jpg [ 373.68 KiB | Przeglądane 2419 razy ]

PostNapisane: Cz kwi 06, 2017 4:17 pm 
82nd AB

Świetne zdjęcia :)

Mają klimat :)

PostNapisane: Pn kwi 24, 2017 1:39 pm 

Witam wszystkich,
Zanim przejdę do tematu, odpowiem sokolowi. Historia z ojcem ucznia, byłym kierowcą Goździka jest związana z moja wizją modelarstwa. Tu w tym wątku nie będę tego rozwijał, ale moim dążeniem jest, aby o możliwie jak największej liczbie modeli można było powiedzieć coś ciekawego. Modelarską twórczość oglądają często osoby nijak nie związane z tą dziedziną i dopiero po usłyszeniu paru zdań uświadamiają sobie, że w tym nie chodzi tylko o sklejanie i ustawianie na półce.
Jak znajdę trochę czasu to w innym miejscu napiszę więcej o tych sprawach a także chciałbym się z kolegami podzielić moimi poglądami na temat konkursów i zasad oceniania oraz dokumentowanie swojej pracy.
Na razie jednak wracamy do Goździka.
Zdjęcia zamieszczone powyżej, pokazują mimo swej jakości parę istotnych szczegółów.
Rodzaj gąsienic, układ bambetli na tylnej ściance wieży, rodzaj pokryw włazów oraz drobniejsze szczegóły i braki, które omówimy w trakcie dalszej pracy.
Otrzymałem od pana Rafała więcej istotnych informacji i tak, podsumowując, mamy przed sobą: 122mm samobieżną haubicę 2s1 Goździk z dywizjonu artylerii samobieżnej 5 Brygady Pancernej
Opole 1996.
Załogę stanowili:
Dowódca – kpr. Tomasz Majewski
Kierowca – st. szer. Rafał Tomaszewski
Celowniczy – szer. Olaf Stanosek
Ładowniczy – szer. Marek Wydma
Pan Rafał napisał mi, że to był 3 dywizjon, ale to muszę sprawdzić. I jeszcze podał, że załogi używały różnych pojazdów a ta załoga najczęściej wozów o numerach 1697 i 1699.
Tyle na dziś.
Pozdrawiam
Andrzej

PostNapisane: Pn kwi 24, 2017 1:52 pm 
82nd AB

No ten model będzie historią samą w sobie :)
Bardzo fajnie!

PostNapisane: Wt kwi 25, 2017 11:32 am 

Super temat!!!
Uwielbiam poznawać historię konkretnych pojazdów, samolotów, okrętów, itp i ich załóg...

---------------------------------------

Rifleman, Private First Class
2nd Battalion, 506th PIR, 101st Airborne.
GRH 101 Airborne

PostNapisane: Cz cze 22, 2017 9:17 am 

Temat ciekawy. Będę śledził bo jest to model który mam w planach popełnić w niedalekiej przyszłości.
Wojtku bardzo ciekawe i inspirujące malowanie.

PostNapisane: Wt lut 13, 2018 7:37 am 

Dzień dobry,
Dawno się nie odzywałem z różnych powodów, ale w tym wątku musiałem dokonać zmian widocznych na zdjęciu poniżej. Dopiero teraz przypomina to tytułowego Goździka. Do tej pory się wstydzę, że nie zauważyłem tego wcześniej. Wszedłem na inne forum z zupełnie innych powodów i tam rozpocząłem temat ZWD-1 i w pewnym momencie mnie olśniło. Dlaczego nikt tego wcześniej nie zauważył nie wiem, ale lepiej późno niż wcale a przynajmniej kilka modeli w Polsce wymaga chyba jednak poprawek. Ja się cieszę, że zauważyłem to w odpowiednim momencie.
Pozdrawiam
Andrzej

Załączniki:
DSC05100.JPG
DSC05100.JPG [ 536.76 KiB | Przeglądane 730 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]